przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła




Boczek wieprzowy z dostawą do domu – pewne i wygodne zakupy

Boczek wieprzowy to gatunek mięsa, który ma wielu zwolenników. Nie tylko ze względu na swoją dość przystępną cenę, ale także dzięki swojemu smakowi i możliwości wykorzystania go w wielu potrawach. I choć u orędowników zdrowego trybu życia boczek może wywoływać pewne obawy, to wysokiej jakości boczek może znakomicie wpłynąć na aromat i smak potraw.

Boczek jest wykorzystywany nie tylko w tradycyjnej kuchni polskiej, ale także stanowi składnik wielu dań w Wielkiej Brytanii czy USA. Choć króluje opinia, że wykorzystywany w tamtych krajach bekon – na przykład do kultowej potrawy, jaką są jajka na bekonie – jest czymś innym niż nasz swojski boczek. Różnica ma polegać na tym, że boczek ma więcej tłuszczu niż bekon, a poza tym jest pozyskiwany z innej części zwierzęcia. Potrawy z użyciem boczku (z żeberkami lub bez kości – w zależności od tego, jakie są nasze preferencje) są popularne także w Rosji, na Ukrainie, Białorusi czy też w Chinach. Mięso to można marynować, piec, smażyć, gotować, wędzić i parzyć. Ważne jest, by boczek, którego używamy, był świeży i pochodził z pewnych źródeł, wtedy będziemy mogli się cieszyć jego smakiem i aromatem. Tylko taki produkt pozytywnie wpłynie na robione przez nas potrawy. Przy przygotowywaniu boczku warto korzystać ze sprawdzonych receptur, a także z całkiem nowych przepisów. Ale najpierw dobrze jest się przyjrzeć mu z bliska – co umożliwi dalsza część artykułu.

Boczek wieprzowy – czym jest, jak wygląda

Boczek wieprzowy pochodzi z bocznej oraz brzusznej części półtuszy wieprzowej (pewnie stąd w niektórych rejonach Polski inna nazwa boczku to właśnie „brzuszek"). To, ile boczek ma tłuszczu, zależy od tego, w jakim wieku było zwierzę – wraz z upływającym czasem ilość tłuszczu się zwiększa. Tkanka tłuszczowa, która jest nośnikiem smaku w przygotowywanych potem potrawach, jest poprzerastana w charakterystyczny sposób cieniutkimi warstwami mięśni. Boczek z kością jest koloru jasnoróżowego, zaś ten bez kości – ciemnoróżowego. Ten drugi ma też mniej tłuszczu.

Wartości odżywcze boczku wieprzowego

Nie ma co ukrywać, że boczek ma dużo kalorii (jego wartość energetyczna to 510 kcal w 100 g), jednak nie musi on przecież stanowić podstawy potrawy, jeśli dbamy o linię. Boczek dodany w pewnej ilości do potraw wzbogaci je o smak i aromat, nie wpływając tak znacząco na ich kaloryczność, jak gdyby był samodzielnym daniem. Na obronę boczku można użyć argumentu, że dostarcza on naszemu organizmowi białko oraz tłuszcze. Te ostatnie to (obok mniej zdrowych, jakimi są kwasy tłuszczowe nasycone) występują również w postaci zdrowej – tłuszczów jednonienasyconych. Dobrym sposobem na pozbycie się kalorii z boczku jest jego pieczenie – tłuszcz się wtedy wytapia. Boczek to również źródło białka potrzebnego do dobrego funkcjonowania mięśni oraz witamin z grupy B, czyli takich, które między innymi odpowiadają za dobrą kondycję naszego układu nerwowego. Wieprzowina to także źródło innych witamin, choć może trudno ją o to podejrzewać: witaminy E, D i K. 

Co można zrobić z boczku?

Jak już na wstępie wspomniano, istnieją różne sposoby na przygotowywanie boczku. Może być on samodzielną potrawą, a także dodatkiem do zup czy dań jednogarnkowych, dodając im niepowtarzalnego smaku i aromatu. Poza pieczeniem i gotowaniem boczek można wykorzystać do: różnego rodzaju zup (fasolowej, grochowej, żurku czy kapuśniaku), sosów (sos carbonara, grzybowy, myśliwski), farszy (do nadziania drobiu czy zapiekanych warzyw), do zawijania w niego mięs (boczek chroni przed wysuszeniem) czy też na przykład suszonych śliwek (wyjątkowo smaczna przekąska). Z boczkiem można też zrobić wytrwane muffinki. Boczek można też wędzić i grillować. W Polsce około 30 rodzajów boczku zarejestrowanych jako produkty regionalne. 

 

Boczek wieprzowy a zdrowie

Główny zarzut, jeśli chodzi o negatywny wpływ boczku na zdrowie, to taki, że boczek jest tłusty i zawiera dużo cholesterolu. Jeśli zależy nam, by wyeliminować te czynniki, lepiej podczas kupna wybrać boczek chudszy, który jest mniej poprzerastany tłuszczem. Trzeba jednak pamiętać, że tłuszcz także jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych, a także mózgu i układu nerwowego. Tłuszcz to także podstawowe źródło energii potrzebnej również do ogrzania organizmu – dlatego też tłuściejsze jedzenie jest wskazane jesienią i zimą. Poza tym boczek jest składnikiem wielu potraw w modnej ostatnio diecie ketogenicznej pozwalającej stracić zbędne kilogramy.

Dostawa boczku wysokiej jakości do domu

Zamówienie i zakup dobrej jakości boczku to dziś sprawa bardzo prosta. Ten typ mięsa można teraz zamówić bezpośrednio do domu, tak jak i inne produkty. Podczas transportu zapewniamy przechowywanie  w odpowiedniej temperaturze, dlatego nie należy mieć obaw, że dotrze on nieświeży. Mięso poza tym pochodzi z codziennych dostaw i jest ze sprawdzonych źródeł – nie będzie się ono różnić od najlepszego boczku, jaki jadłeś, a być może jeszcze bardziej zachwyci cię swoim smakiem. Zamów i sprawdź. Boczek wieprzowy z dostawą do domu to opcja, którą warto wypróbować. Zapraszamy!



Źródło: Artykuł partnera




strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin