przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła




Chianti – aromatyczne wino ze słonecznej Toskanii

Chianti to wina pochodzące z okręgu winiarskiego o tej samej nazwie, który położony jest w malowniczej Toskanii. Historycznie ten włoski okręg ciągnie się między Florencją, a Sieną. Malownicze krajobrazy sielskich wzgórz Toskanii stały się wdzięcznym tematem wielu kultowych filmów i książek. Wakacje w Toskanii wielu osobom kojarzą się z beztroskimi wieczorami spędzanymi na tarasie z kieliszkiem Chianti w dłoni. Co warto wiedzieć na temat tego wina?

Chianti – aromatyczne wino ze słonecznej Toskanii

Historia Chianti

Produkcję Chianti zapoczątkował baron Bettino Ricasola w II połowie XIX wieku – wybitny ekspert uprawy winorośli, etnolog i znawca win. W swojej posiadłości Castello di Brolio rozpoczął produkcję aromatycznego trunku z winorośli porastających słoneczne wzgórza Toskanii. To właśnie on połączył poszczególne szczepy w taki sposób, aby powstała niezapomniana receptura na Chianti – włoskie wino, które obecnie cieszy się popularnością na całym świecie.

Warto wiedzieć, że popularność Chianti wykorzystało wielu nieuczciwych producentów, którzy zaczęli wypuszczać słabe trunki pod tą właśnie marką. Dopiero w 1924 roku powołano do życia stowarzyszenie producentów („Consorzio per la difesa del vino tipico del Chianti e del suo marchio di origine”), które rozpoczęło walkę o to, aby marki Chianti można było używać wyłącznie dla win produkowanych z winorośli z tego regionu. Stowarzyszenie stało się także twórcą słynnego logo z czarnym kogutem – herb ten widnieje na butelkach oryginalnego Chianti.

Z czego powstaje Chianti?

Pod wspólną marką Chianti można znaleźć bardzo duży wybór win produkowanych w tym włoskim regionie. Różnią się one aromatami, sposobem produkcji i długością leżakowania stosowanymi przez poszczególne winnice. Chianti powstaje jednak głównie ze szczepu sangioves. Winogrona z tego szczepu winorośli są jednak dość kwaskowe, dlatego producenci zmiękczają je innymi dodatkami. W 1996 roku wprowadzono zasadę, że do szczepu sangioves można dodać maksimum 20% innych szczepów. Producenci wykorzystują m.in. toskańskie acnaiolo, ciliegiolo czy malvasia nera oraz szczepy międzynarodowe (m.in. merlot i cabernet sauvignon). Koneserzy mogą sięgnąć po trunki, które są produkowane wyłącznie z sangiovese, ale warto przygotować się na wyczuwalność kwaskowości tego gatunki Chianti. Wśród oryginalnych Chianti nie znajdziemy białego wina (w tym regionie Toskanii uprawia się bardzo małe ilości białych winogron, a regulacje zabraniają wykorzystania nazwy Chianti dla wyprodukowanych z nich trunków).

Do czego pić Chianti?

Chianti doskonale komponuje się głównie z daniami kuchni włoskiej. Można je podawać do spaghetti bolognese i innych makaronów. Dobrze komponuje się także z wieprzowiną oraz tradycyjnymi daniami kuchni polskiej (Chianti można zaserwować z pieczonym schabem, kiełbasą, pasztetami czy dziczyzną).



Źródło: Artykuł partnera




strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin