przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła




Sól - składnik niezbędny dla zachowania zdrowia

Sól, a raczej zawarty w niej sód jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, systemu nerwowego, a także układu krwionośnego. Pozwala on na zachowanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego krwi, a także prawidłowej ilości komórek glejowych w mózgu, które mają istotny wpływ na pracę mięśni. Oprócz sodu, czyli chlorku sodu NaCl w dobrych gatunkach soli spożywczej występują inne mikroelementy: żelazo, magnez, miedź, fosfor, selen i jod.

Sól – składnik niezbędny dla zachowania zdrowia

Jaki rodzaj soli wybrać?

Obecnie na rynku istnieje duży wybór soli spożywczej – począwszy od soli kuchennej, kamiennej, poprzez soli morskiej, aż do sól himalajską oraz sól jodowaną lub sól bez zawartości jodu. Lekarze odradzają spożywanie dużych ilości soli, chociaż sód jest niezbędny do dobrego samopoczucia i zdrowia. Sód reguluje bowiem gospodarkę kwasowo-zasadową oraz równowagę wodno-elektrolitową, a jego niedobór może spowodować odwodnienie organizmu.

Sól kamienna – powszechnie stosowana w kuchni

Najbardziej popularną przyprawą jest sól kuchenna obecna niemalże w każdej kuchni. Okazuje się, że typowa sól kuchenna to sól kamienna, warzona i wysoko przetworzona. Pod wpływem wysokiej temperatury i chemicznego procesu oczyszczania sól kamienna traci inne cenne minerały, które zawiera, a sód stanowi aż 99,9% jej zawartości. Jednak w procesie przetwarzania sól kamienna traci również swoją strukturę, co nie jest pozytywne i nie wpływa korzystnie na nasz organizm.

Sól morska – morze mikroelementów

Zwykle sól morska jest uznawana za najlepszą przyprawę ze względu na bogactwo mikroelementów, które zawiera. To sól bogata w jod. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że oprócz cennych pierwiastków sól morska zawiera również różne zanieczyszczenia, które występują w wodzie morskiej.

Sól himalajska różowa– podstawowe właściwości

Sól himalajska pochodzi z Himalajów, gdzie powstawała przez miliony lat w nieskażonym środowisku. Sól himalajska różowa pochodzi z najgłębszych pokładów, dlatego jest czysta i nie wymaga dodatkowego oczyszczania. Sól ta ma nie tylko atrakcyjny wygląd, lecz jest znacznie bardziej wartościową przyprawą ze względu na mnóstwo mikroelementów. Sól himalajska wyróżnia się pięknym, różowym kolorem dzięki dużej zawartości cennego pierwiastka – żelaza.

Minerały zawarte w soli himalajskiej

Żelazo ma ogromne znaczenie w diecie, gdyż służy do tworzenia krwinek czerwonych, jest składnikiem mioglobiny – białka występującego w mięśniach. Ponadto żelazo wpływa na metabolizm cholesterolu i sprzyja detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie. Poza tym w soli himalajskiej znajduje się spora ilość potasu, który pomaga kontrolować ilość wody w organizmie zmniejszając objętość płynów zewnątrzkomórkowych. Pozwala też utrzymać prawidłowe ciśnienia krwi poprzez jego obniżanie. Atrakcyjna cena soli himalajskiej w sklepie naturalniezdrowe zachęca do zakupu i częstego stosowania tej przyprawy podczas codziennego przyrządzania posiłków.



Źródło: Artykuł partnera




strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin