przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła




Wino gruzińskie

Uprawa winorośli w Gruzji sięga 7 tys. lat p.n.e., co sprawia, że kraj ten jest kolebką wina. Wielotysięczna tradycja uprawy winorośli i unikalne metody produkcji wina sprawiają, że wina gruzińskie cieszą się dobrymi opiniami na całym świecie. Ich wyróżnikiem jest wysoka jakość, którą trunki zawdzięczają m.in. ekologicznym uprawom.

Wino gruzińskie

Wina gruzińskie – cechy charakterystyczne

Uprawy winorośli na terenie dzisiejszej Gruzji pojawiły się już 7 tys. lat p. n.e. Już około 4 tys. lat p. n.e. Gruzini opracowali unikalną metodę produkcji wina z soku winogron. Gliniane naczynia (kwevri) zakopywano w ziemi, aby sok winogronowy odpowiednio sfermentował. Gruzja zachowała tę metodę do dziś. Specjalne gliniane naczynia zamyka się drewnianymi pokrywami i plombuje, a następnie przysypuje ziemią na około 5-6 miesięcy. To sprawia, że wino nabiera oryginalnego aromatu, którego trudno szukać w trunkach pochodzących z innych zakątków globu. Tę unikalną metodę produkcji wina w 2013 roku zapisano na listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Gruzińskie regiony winiarskie

W Gruzji istnieje 5 głównych regionów, w których funkcjonują winnice. Najbardziej znana jest Kachetia. Jest to największy region, który obejmuje około 32 tys. hektarów winorośli (około 70% wszystkich upraw w kraju). Region ten podzielono na wiele mniejszych mikroregionów, które obejmują pojedyncze lub kilka miejscowości. Wina gruzińskie z poszczególnych mikroregionów wyróżniają się nieco innymi bukietami i aromatami. 14 mikroregionów na terenie Kachetii otrzymało status apelacji.

Kolejnym regionem jest Kartlia. Uprawy winorośli zajmują tutaj około 2,5 tys. hektarów. Status autoryzowanej apelacji posiada Ateni – ten mikroregion słynie z win musujących atenueri. Około 9 tys. ha winorośli uprawianych jest w regionie Imeretia. Uznana jest tutaj apelacja Sviri, która produkuje białe wina wytrawne. Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia to region, w którym uprawy zajmują około 1,7 tys. hektara, ale to właśnie stąd pochodzi wiele prestiżowych win bułgarskich cenionych na świecie. Status uznanych apelacji posiada Tvishi oraz Khvanchkara. Ostatnim regionem jest Wybrzeże Czarnomorskie.

Jakie odmiany winorośli uprawiane są w Gruzji?

W Gruzji uprawia się około 500 odmian winorośli, ale zarejestrowanych zostało jedynie 38 z nich. Najsłynniejszy jest szczep Rkatsiteli oraz Saperavi. Rkatsiteli to winogrona białe. Szczep ten jest uznany za najstarszy na świecie. Z winogron produkowane są białe wina z wysokiej półki oraz tańsze trunki, które także pozwalają poznać charakterystyczny smak win gruzińskich. Z winogron szczepu Saperavi powstają czerwone wina gruzińskie. Dużym zainteresowaniem koneserom cieszą się zarówno gatunki słodkie i półsłodkie, jak i wytrawne. Z owoców produkuje się również dość dużo win wzmacnianych.

W Polsce dużą popularnością cieszą się m.in. gruzińskie wina:

  • Sachino,
  • Pirosmani,
  • Alazani Valley,
  • Saperavi,
  • Tbilisi.


Źródło: Artykuł partnera




strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin