przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła
Projektowanie kuchni – jak zaplanować instalację elektryczną w kuchni?

Włączniki światła w kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie dokładne przemyślenie rozkładu poszczególnych elementów instalacji elektrycznej nabiera szczególnego znaczenia. Wynika to z dużej ilości sprzętów AGD RTV, które muszą zostać podłączone do prądu. Istotny jest również montaż siły. W artykule podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę w tym zakresie, by cieszyć się funkcjonalnym, estetycznym pomieszczeniem.

Prawidłowo zrealizowana instalacja elektryczna w kuchni – podstawy

W porównaniu do innych pomieszczeń kuchnia przysparza najwięcej problemów i prawidłowe zaprojektowanie, a następnie zamontowanie instalacji elektrycznej jest dość skomplikowane.

Decyduje o tym wiele czynników:

 • liczne sprzęty AGD i RTV, w tym lodówka, płyta grzewcza (indukcyjna, żeliwna bądź ceramiczna), piekarnik, zmywarka, okap, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, mikser czy blender, które często pracują równocześnie, a niektóre wymagają dostępu również do gniazdka w kuchni nad blatem,
 • szereg przeszkód i utrudnień znajdujących się na ścianach, w tym pod postacią elementów instalacji wodnej (w kuchni znajduje się co najmniej jedno źródło bieżącej wody), a nierzadko także gazowej (często służy do zasilania piekarnika),
 • zamontowane oświetlenie, nie tylko sufitowe, ale również podszafkowe i taśmy LED, co wiąże się z obecnością wielu przewodów.

Do tego dochodzi podłączenie siły, czyli trzeciej fazy. Posiada wyższe od standardowego napięcie (400 V). Jest wymagana w przypadku elektrycznych kuchenek i płyt grzejnych, które mają większą moc, w związku z czym pobierają duże ilości energii.

W takich warunkach prawidłowe rozmieszczenie gniazdek, kabli i włączników jest nie lada wyzwaniem. Dlatego należy zatrudnić fachowców, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie i prawidłowo zamontują wszystkie elementy.

Pierwszy etap to ustalanie ilości obwodów jedno- (dla urządzeń o mniejszym poborze energii) oraz trójfazowych. Warto zastosować kilka niezależnych instalacji (każda przeznaczona na maksymalnie pięć jednofazowych gniazd) – dzięki temu awaria w ramach jednego nie spowoduje problemów podczas korzystania z pozostałych.

Powinno się oddzielić obwody przeznaczone dla:

 • kontaktów,
 • kuchenki,
 • ewentualnie innych elementów wyposażenia, które pobierają wiele energii – przykładem jest duża, dwudrzwiowa lodówka; zastosowanie w jej przypadku oddzielnego obwodu jest korzystne także dlatego, że pozwala na pozostawienie włączonego sprzętu w przypadku dłuższej nieobecności.

W każdym domu czy mieszkaniu kluczowe znaczenie ma prawidłowo zaplanowana instalacja elektryczna. Kuchnia i jej użytkownicy zyskują dzięki niej:

 • wygodę i funkcjonalność – z poszczególnych urządzeń można korzystać szybko oraz komfortowo, bez względu na to, czy zamierzamy włączyć czajnik, czy blender, i nie ma potrzeby używania przedłużacza,
 • wysoką estetykę – nie musimy sięgać po rozgałęźniki, a także nie występuje problem zwisających ze ściany bądź sufitu kabli, ponieważ są ukryte, w tym pod meblami,
 • bezpieczeństwo – racjonalne rozmieszczenie gwarantuje prawidłową eksploatację, a także ochronę, w tym przed dostępem ze strony dzieci.

Gniazdka elektryczne w kuchni – rozplanowanie

Warto rozmieścić je w funkcjonalny sposób. Nie ma jednej, ustalonej liczby – w każdym przypadku należy indywidualnie to zaprojektować. Ważne jest zachowanie kilku zasad, mówiących o tym, że kontakty powinny:

 • znajdować się w pobliżu urządzeń, aby nie było potrzeby stosowania przedłużaczy oraz nadmiaru kabli – adekwatne miejsca to na ścianie za meblami (w przypadku lodówki czy piekarnika) bądź w sąsiednich szafkach (dla zabudowy), nad (czajnik, mikser) lub pod (zmywarka, automatycznie otwierany kosz) blatem, jak również powyżej górnej linii zabudowy (okap),
 • być określonego rodzaju – zwykle wykorzystuje się dwa pojedyncze punkty, ewentualnie jedno podwójne (decydują o tym kątowe wtyczki znajdujące się w większości sprzętów),
 • zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości – projektując gniazdka w kuchni, wynosi ona 30-50 cm nad podłogą (w przypadku dużych sprzętów) albo 20-30 cm ponad blatem (dla czajnika, mikrofali),
 • mieć wystarczającą ilość – każdy metr blatu wymaga co najmniej dwóch punktów plus jednego dodatkowego przy kuchence; poza tym warto zlokalizować je blisko lodówki czy zmywarki, przy czym należy zapewnić do nich dobry dostęp, co ma ważne znaczenie w przypadku konieczności szybkiego odłączenia np. w sytuacji zalania wodą.

Warto stosować wysokiej jakości przewody. Polecane rozwiązanie to YDYp 3x2,5 mm², posiadające jednodrutowe żyły miedziane możliwe do umieszenia na i pod tynkiem.

Myślisz o nowej kuchni? Skorzystaj z projektowania kuchni w OBI >>>

Dodatkowe kontakty do kuchni

Piekarnik czy płyta grzewcza wymaga zasilania trójfazowego. Często zastanawiamy się, jak podłączyć siłę. Najlepiej wykorzystać kabel 4-żyłowy. Zalecany przewód to YDYp 5x4mm². Dodatkowo warto zamontować wyłącznik różnicowoprądowy dla obwodu kuchennego, chroniący przed porażeniem prądem.

To, ile kosztuje podłączenie siły do mieszkania w bloku, zależy od rodzaju instalacji. Cena wykonania standardowego, napowietrznego przyłącza o długości 200 m to około 1000-1400 zł. W przypadku kabla jest to kwota rzędu 1500-2000 zł.

W wielu domach i mieszkaniach niezbędne jest zamontowanie gniazdka na wyspie kuchennej. To popularne rozwiązanie, które jednak wymaga zachowania szczególnych zasad. Konieczne staje się poprowadzenie przewodów w podłodze lub ścianach, przy czym muszą one być osłonięte peszlami, a każdy kończyć się wyłącznikiem różnicowoprądowym. Jeśli na wyspie zamontowany jest piekarnik czy płyta indukcyjna, musi być zapewniony dostęp do siły.

Funkcjonalna kuchnia dzięki atrakcyjnej i szerokiej ofercie

Podczas budowy domu czy remontu mieszkania dużym wyzwaniem jest prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna w kuchni. Schemat musi uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie i ilość kontaktów, tak by zawsze był do nich dobry dostęp, a także podłączenie do siły czy ulokowanie gniazdek na wyspie kuchennej. Należy wybierać wysokiej jakości produkty. Odpowiedni asortyment jest dostępny w marketach OBI.Źródło: Artykuł partnera
strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin