przepisy kulinarne
  
Zapomniałem hasła





Cifferini z krewetkami


Poziom: średni
Czas: 20 min.
Porcji: 2
Głosów: 22
Ocena: 4.27
Składniki:
Makaron Cifferini (rozmiar 43-48)
10-12 krewetek tygrysich (bez głowy)
Liść laurowy
Kostka rosołowa
Masło - 30g
Mąka pszenna
Śmietana 18%
Czosnek - 2 ząbki
Zioła prowansalskie

Opis przygotowania:
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy lub oleju.

Przepis na sos ten sam, który występował w innym moim przepisie:

Krewetki płuczemy i wrzucamy do rondelka, wlewamy około 300ml zimnej wody (1 i 1/5 szklanki), dodajemy pół drobiowej kostki rosołowej, liść laurowy i gotujemy, gdy zacznie wrzeć gotujemy minutę i wyjmujemy łyżką cedzakową krewetki na talerz/deskę, by obciekły i ostygły. Tymczasem odlewamy do kubka wywar tak by 1/3 kubka była wypełniona, po chwili możemy dodać tam 2 łyżki śmietany. Śmietany, które mają mniej niż 30% muszą być hartowane, a robię to właśnie w taki sposób. Dokładnie mieszamy i dopiero teraz możemy całość przelać znów do rondelka, wymieszać i zagotować. Gdybyśmy od razu dodali śmietany do gotującego się wywaru śmietana ścięłaby się i w tym momencie zabilibyśmy sos, bo nie byłby jednolity i aksamitny, o kwaśności nie wspominając. Z wywaru wyjmujemy liść laurowy i zmniejszamy ogień do minimum, gdy przestanie gotować się tak intensywnie możemy zagęścić zawiesiną, czyli mąką pszenną rozprowadzoną z zimną wodą. Energicznie mieszamy by zawiesina związała się z wywarem, a nie zamieniła się w grudki pod wpływem temperatury. Rozpuszczamy na patelni masło i wrzucamy na nią czosnek pokrojony w cieniutkie plasterki, krewetki, które wcześniej odłożyliśmy na bok, teraz obieramy z łatwością z pancerza na ogonkach i kroimy w kostkę, po czym wrzucamy na patelnię i posypujemy ziołami prowansalskimi, smażymy je tak około 2-3 minut. Zmniejszamy ogień i po chwili przelewamy nasz sos na patelnie i mieszamy i gotujemy kolejne 2-3 minuty na małym ogniu. Teraz sos redukuje się znacznie szybciej, bo powierzchnia parowania jest większa. Czas na spróbowanie, jeśli jest za mało słony to kruszymy resztę kostki rosołowej (bo zużyliśmy tylko połowę) i dokładnie mieszamy gotując jeszcze chwilę.

Gdy sos będzie gotowy przelewamy go na patelnię lub do szerokiego, niskiego garnka i dodajemy makaron, dokładnie mieszamy.

Życzę smacznego :)
Opis / Uwagi:
Najważniejsza zasada przy przygotowywaniu makaronów - ZAWSZE dodajemy makaron do sosu, NIGDY sos do makaronu ;) Zawsze po ugotowaniu makaronu przecedzamy go przez sitko lub durszlak i hartujemy zimną wodą.
Region:  Kuchnia włoska
Sposób przygotowania:  Gotowane
Przepis został dodany przez:  majki
Przepis czytano już 5350 razy.
 dodaj swoje zdjęcie tej potrawy (zdjęć: 1)
 napisz swój komentarz (wpisów: 0)



Dodał/a majki














strona główna | dodaj do ulubionych           
kontakt    regulamin